Vŕtanie studne – kedy treba stavebné povolenie?

Studňu si môže vybudovať každý na svojom vlastnom pozemku, bez akéhokoľvek povolenia, len ak dodrží ustanovenia príslušných zákonov. Keďže ide o stavbu, ktorá zasahuje do podzemných vôd, problematika povoľovania studní je upravená predovšetkým vo vodnom zákone a stavebnom zákone.
Každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové vody alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám. Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne a pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako desať litrov za minútu a do prenosných nádob.

Zo znenia zákona teda vyplýva, že každá bežne realizovaná studňa musí mať platné povolenie. Tlačivá žiadostí o povolenie realizácie studne a odberu vody je možné získať na obecnom úrade. Spolu s projektom, ktorý vypracováva projektant (oprávnená osoba), je potrebné odovzdať ich na príslušnom obecnom úrade pred začatím prác. Odborné firmy ponúkajúce vybudovanie studní vybavujú povolenie v rámci doplnkových služieb, čím sa objednávateľ odbremení od vzniknutých povinností.

Vŕtané studne sa v súčasnosti dostávajú do popredia vďaka kvalite vyťaženej vody a jednoduchosti ich zhotovenia. Kvalifikovaná firma dokáže studňu vyvŕtať za deň aj v zložitých geologických podmienkach, ak má na to špeciálne vrtné súpravy.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/4052819/studnu-nenechajte-na-amaterov.html#ixzz3p2PDLC4F